Home News ATP Barcelona & ATP Bucharest Day 3

ATP Barcelona & ATP Bucharest Day 3

by TN

Day 3 of ATP Barcelona (500) and ATP Bucharest (250). These are the matches we can look forward to today with my picks in bold!

ATP Barcelona Open Banc Sabadell

Who’s playing:
Rafael Nadal, David Ferrer, Fabio Fognini, Kei Nishikori, Tommy Robredo, Nicolas Almagro, Jerzy Janowicz, Alexandr Dolgopolov

Pick to win: Rafael Nadal (oooh, risky prediction!)

Find the draw here.

RESULTS – MONDAY, 22 APRIL 2014

Singles – Second Round
[4] K Nishikori (JPN) d R Bautista Agut (ESP) 61 46 63
[5] T Robredo (ESP) d M Matosevic (AUS) 63 64
[9] E Gulbis (LAT) d [WC] D Gimeno-Traver (ESP) 75 76(1)
[10] P Kohlschreiber (GER) d E Roger-Vasselin (FRA) 76(4) 62
[Q] D Thiem (AUT) d [14] M Granollers (ESP) 36 63 62
[WC] I Cervantes (ESP) d [15] D Tursunov (RUS) 57 60 63
A Golubev (KAZ) d [16] B Paire (FRA) 64 51 ret. (knee)

Singles – First Round
A Ramos (ESP) d N Davydenko (RUS) 64 64
I Dodig (CRO) d [WC] F Arguello (ARG) 63 67(5) 62
M Klizan (SVK) d S Devvarman (IND) 62 64
J Melzer (AUT) d M Kukushkin (KAZ) 76(5) 36 63

SCHEDULE – WEDNESDAY, 23 APRIL 2014

PISTA CENTRAL start 11:00 am
M Klizan (SVK) vs [6] N Almagro (ESP)

Not Before 1:30 pm
T Gabashvili (RUS) vs [2] D Ferrer (ESP)
[1] R Nadal (ESP) vs A Ramos (ESP)
[11] F Verdasco (ESP) vs K De Schepper (FRA)
[Q] A Kuznetsov (RUS) vs [12] M Cilic (CRO)

PISTA 1 start 11:00 am
[8] A Dolgopolov (UKR) vs A Montanes (ESP)
I Dodig (CRO) vs [13] F Lopez (ESP)
[3] F Fognini (ITA) vs S Giraldo (COL)
J Melzer (AUT) vs [7] J Janowicz (POL)

BRD Nastase Tiriac Trophy

Who’s playing: Grigor Dimitrov, Mikhail Youzhny, Gael Monfils, Gilles Simon, Vasek Pospisil, Andreas Seppi, Nicolas Mahut, Jarkko Nieminen.

Pick to win: Grigor Dimitrov

Here’s the draw.

RESULTS – TUESDAY, 22 APRIL 2014

Singles – First Round
[Q] A Ungur (ROU) d [5] V Pospisil (CAN) 57 62 61
C Berlocq (ARG) d [6] A Seppi (ITA) 60 26 76(4)
[Q] P Mathieu (FRA) d [7] N Mahut (FRA) 63 61
V Hanescu (ROU) d D Sela (ISR) 63 64
[WC] M Copil (ROU) d A Mannarino (FRA) 61 64
D Istomin (UZB) d T Bellucci (BRA) 76(6) 76(6)
R Haase (NED) d M Ebden (AUS) 64 63
L Rosol (CZE) d F Volandri (ITA) 61 76(6)
[Q] R Berankis (LTU) d [Q] N Basilashvili (GEO) 67(2) 63 64

SCHEDULE – WEDNESDAY, 23 APRIL 2014

CENTRAL start 1:00 pm
[8] J Nieminen (FIN) vs L Rosol (CZE)
Not Before 2:00 pm
V Hanescu (ROU) vs [4] G Simon (FRA)
[1] J Rojer (NED) / H Tecau (ROU) vs N Mahut (FRA) / A Mannarino (FRA)
[1] [WC] G Dimitrov (BUL) vs J Vesely (CZE)

COURT 1 start 12:00 noon
S Gonzalez (MEX) / S Lipsky (USA) vs [3] M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL)
[PR] C Fleming (GBR) / R Hutchins (GBR) vs M Emmrich (GER) / C Kas (GER)
S Stakhovsky (UKR) vs C Berlocq (ARG)
D Bracciali (ITA) / A Seppi (ITA) vs [WC] V Crivoi (ROU) / A Ungur (ROU)
To Be Arranged – D Istomin (UZB) / L Rosol (CZE) vs [2] E Butorac (USA) / R Klaasen (RSA)

You may also like

Leave a Comment